Muzeum Narodowe w Krakowie to jedna z największych na ziemiach polskich skarbnic pamiątek historycznych, łączonych zarówno z istotnymi wydarzeniami z przeszłości, jak i z nazwiskami, które tę historię tworzyły. Znaczącą rolę w tej grupie zbiorów odgrywają dawne militaria.
Nowa wystawa broni i barwy prezentuje najcenniejsze obiekty uzbrojenia polskiego, europejskiego i orientalnego od około roku 1000 do połowy wieku XIX, a także próbuje odpowiedzieć na niełatwe pytania o rolę tego typu historycznych zbiorów w muzeum sztuki. Wśród wielu dzieł zgromadzonych na wystawie należy wyróżnić pamiątki wiązane z hetmanem Stanisławem Jabłonowskim, Tadeuszem Kościuszką, Józefem Poniatowskim oraz z rodzinami Radziwiłłów, Lubomirskich czy Potockich.
Wystawie towarzyszy praktyczny przewodnik, podzielony na pięć ścieżek narracyjnych i umożliwiający podanie w przystępnych i niezbyt długich wykładach wielu ciekawostek i ogólnej wiedzy o prezentowanych eksponatach, a także o technikach artystycznych, przy pomocy których zostały one wykonane. Do każdej ścieżki dołączono mapę ułatwiającą poruszanie się w przestrzeni wystawy, a podany orientacyjny czas zwiedzania pozwala na zaplanowanie kilku wizyt w Arsenale. Niezwykle interesujące są ilustracje, ukazujące bardzo często ciekawe detale omawianych przedmiotów i odkrywające przed czytelnikami kunszt dawnych rzemieślników.