Książka jest siódmym tomem serii wydawniczej pod nazwą Katalog Widoków Krakowa, stawiającej sobie za cel edycję i opracowanie źródeł ikonograficznych dotyczących naszego miasta. „Ikonografia ulic Św. Jana, Floriańskiej i Pijarskiej oraz środkowych odcinków ulic Św.Tomasza i Św. Marka w Krakowie” prezentuje 358 widoków północnej części Śródmieścia wykonanych w przeważającej większości w XIX stuleciu. Zebrane w tomie obrazy, rysunki, grafiki i fotografie - z wyjątkiem jednej tylko ryciny z XVI wieku – pochodzą z okresu 1825 – 1918.
„Ikonografia ulic…” z dodatkową kartą USB z materiałem ilustracyjnym
Każda z omówionych w tomie ulic posiada swój niepowtarzalny charakter. Mieszkalna, w części pałacowa i kościelna zabudowa ul. Św. Jana czy spokojna, przyparta jedną stroną do średniowiecznych murów obronnych Pijarska kontrastują z ruchliwą osią komunikacyjną dawnego Krakowa, handlową ul. Floriańską, którą z jednej strony zamyka malowniczo Brama Floriańska, a z drugiej strzeliste wieże Mariackiej fary.
Dla jeszcze lepszego zrozumienia historycznej przeszłości Krakowa, książka zawiera gratkę dla miłośników miasta – dodatkową kartę USB z materiałem ilustracyjnym.
Odkryj piękno Krakowa z przełomu wieków!
Siódmy tom pracy zbiorowej w ramach serii poświęconej widokom Krakowa jest doskonałą propozycją dla osób zainteresowanych architekturą i urbanistyką. Zdecydowanie warto wzbogacić o nią każdą kolekcję pozycji eksplorujących różne aspekty tych dziedzin, od historii po nowoczesne trendy urbanistyczne.
Dzięki „Ikonografii ulic…” można poszerzyć swoją wiedzę na temat projektowania miast, analizy przestrzeni miejskiej, a także odkryć inspiracje w dziełach wybitnych architektów. Bez względu na to, czy jest się profesjonalistą w dziedzinie architektury czy po prostu miłośnikiem pięknych budowli, ta książka oferuje szereg cennych informacji, pozwalających zgłębić tajniki Krakowa przełomu wieków, a także zrozumieć, w jaki sposób urbanistyka kształtuje codzienne życie jego mieszkańców.