120,00 zł

Dodatkowe informacje

  • Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • ISBN: 978-83-7581-282-4
  • Rok wydania: 2018
  • Oprawa: zintegrowana, szyta
  • Format: 240 x 300
  • Liczba stron: 550
  • Wersja językowa: polsko-niemiecka

Praca zbiorowa po redakcją dr. hab. Mirosława P. Kruka, dr Aleksandry Holi, dr. hab. Marka Walczaka

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

Mistrz i Katarzyna to opracowanie wykraczające poza ramy standardowego katalogu wystawy.

To nie jest tylko opis starannie wyselekcjonowanych dzieł powstałych 500 lat temu, wyróżniających się na mapie artystycznej Krakowa, Królestwa Polskiego i całej Europy. To nie jest tylko opis ich dziejów, grabieży i konserwacji.

To przede wszystkim hołd złożony artyście równanemu z Albrechtem Durerem i Witem Stwoszem, ale także opowieść o wyrafinowanej kulturze artystycznej Krakowa w okresie jego największej świetności, tj. w 1. połowie XVI wieku, a zarazem panorama powiązań z Norymbergą, jednym z wiodących ośrodków twórczych tego czasu.

Opracowanie to naświetla zatem początki renesansu na ziemiach polskich mające źródła przecież nie tylko w aktywności artystów przybyłych z Italii.

Hans Suess z Kulmbachu i jego wspaniałe ołtarze wykonane dla kościołów krakowskich przywracane są pamięci zbiorowej Polaków po tym, jak jego wielkość dostrzegli nestorzy polskiej historii sztuki i konserwacji: Władysław Łuszczkiewicz i Marian Sokołowski, jak również uczniowie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i Walerian Kryciński, traktujący zachowane dzieła za wzory godne naśladowania. Katalog zawiera zatem także dzieła tych i innych artystów – wykonane ołówkiem, piórem, pędzlem, utrwalone w litografii i fotografii w 2. połowie XIX wieku.

Prezentowana publikacja stanowi efekt pracy zbiorowej, wypełniona jest wyjątkowo bogatą faktografią, oparta na aktualnym stanie wiedzy, a jej edycja w pełnej dwujęzycznej wersji polsko-niemieckiej przygotowana została na najwyższym poziomie poligraficznym.