120,00 zł
notifications Powiadom mnie

Dodatkowe informacje

  • Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • ISBN: 10
  • Rok wydania: 2022
  • Oprawa: miękka
  • Format: 240 x 300
  • Liczba stron: 440
  • Wersja językowa: polska

Praca zbiorowa pod redakcją Janiny Wilkosz

Lelewel. Rytownik Polski

Joachim Lelewel jest znany przede wszystkim jako wybitny naukowiec (zajmował się m.in. historią i numizmatyką) oraz działacz polityczny i emigracyjny. Prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa „Lelewel. Rytownik Polski” oraz katalog opracowany na jej okoliczność przybliżają nieznaną szerzej działalność uczonego, który sam przygotowywał ilustracje do swoich publikacji, wycinając je z wielką precyzją w miedzianych płytach.

“Lelewel. Rytownik Polski” - katalog pogłębiający wiedzę o wybitnym uczonym

Oprócz matryc i powstałych z nich odbitek zaprezentowano też wybrane zagadnienia z biografii Lelewela, ilustrując je m.in. wizerunkami jego bliższych i dalszych krewnych, przyjaciół czy osobistości z życia publicznego, które odegrały w jego życiu istotną rolę, a także widokami miast, z którymi był związany. Godne uwagi w tej części ekspozycji są przykłady wykonanych przez Lelewela prac rysunkowych i malarskich oraz zachowane po nim pamiątki, takie jak np. kolebka, czapka, okulary, kałamarz, farby i przybory kreślarskie. Fotografie artefaktów z czasów Lelewela prezentowane są w naszym katalogu.

Joachim Lelewel - katalog o naukowcu i rytowniku

Oba wątki wystawy o Lelewelu znakomicie oddaje obszerny katalog. W pierwszej części zamieszczono kalendarium życia uczonego, omówiono jego działalność rytowniczą i rysunkową, a także przedstawiono zagadnienia związane z przeprowadzoną przez Muzeum Narodowe w Krakowie konserwacją płyt i rycin. Część druga to prezentacja 268 matryc i wykonanych z nich odbitek, którą ilustruje przeszło 600 fotografii.

W roku 2022 książka została wyróżniona nagrodą KLIO w kategorii edytorskiej.