120,00 zł

Dodatkowe informacje

  • Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • ISBN: 978-83-7581-313-5
  • Rok wydania: 2019
  • Oprawa: zintegrowana szyta
  • Format: 240 x 300
  • Liczba stron: 511
  • Wersja językowa: polska

Praca zbiorowa pod redakcją Aleksandry Krypczyk-De Barry

Maksymilian Gierymski. Katalog dzieł zebranych

„Główną cechą tego klasyka realizmu była wzruszająca uczciwość i skromność artystyczna, wielka pracowitość fenomenalna ostrość widzenia i precyzja techniczna.” - pisał Tadeusz Dobrowolski.

Krótkie, bo zaledwie 28-letnie życie i bogaty dorobek artystyczny – tak w wielkim skrócie przedstawić można historię Maksymiliana Gierymskiego. Twórczość artysty nie została skatalogowana aż do lat 70. XX w. Nie zachowały się także spisy obrazów czy dokumentacja pracowni artysty.

Malarstwo Gierymskiego - katalog o dekadzie wybitnego artysty

Całą jego działalność artystyczną zamknąć można w jednej dekadzie, od 1865 do 1874 roku. W tak krótkim czasie malarz stworzył wiele dzieł, których wysokiej jakości reprodukcje obrazów olejnych, rysunków, gwaszy czy akwareli wraz z ich historią oraz opisem technicznym znaleźć można w najnowszej publikacji „Maksymilian Gierymski (1846-1874). Katalog dzieł zebranych” Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Krakowie. Nie zabrakło w niej informacji o pracach o wątpliwej atrybucji, dziełach zaginionych czy palety barw stosowanej przez artystę i pigmentów w zaprawie i warstwie malarskiej.

Gierymski - katalog idealny dla kolekcjonerów

Maksymilian Gierymski pozostawił niezatarte ślady w świecie sztuki, pomimo relatywnie krótkiego okresu twórczej działalności. Jego prace wciąż zachwycają swoją autentycznością, oddaniem detali i unikalnym wyczuciem koloru, a publikacje poświęcone Gierymskiemu, jak prezentowany katalog, pozwalają nam kontynuować odkrywanie i docenianie jego dziedzictwa.

Wielbiciele Gierymskiego zakupując niniejszy katalog, nie tylko zyskują dostęp do zachwycających, a także rzadko publikowanych prac artysty, ale jednocześnie wspierają instytucję kultury, jaką jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzięki temu wsparciu możliwe będzie dalsze badanie, zachowanie i udostępnianie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.