Muzeum Dom Jana Matejki to miejsce szczególne – pierwsze muzeum biograficzne na ziemiach polskich (1896) oraz drugi najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (1904). Szczególny jest również reprint pracy Adolfa Sternschussa, wydanej w serii „Biblioteka Krakowska” – opisuje bowiem nie tylko dzieje budynku, ale też jego wygląd i urządzenie w roku 1898, zaledwie kilka lat po śmierci mistrza, a przed przebudową wnętrz i dostosowaniu ich do celów muzealnych.
Niezwykła atmosfera domu Jana Matejki oddana przez Sternschussa
Adolf Sternschuss w swojej pracy przybliża postać uwielbianego przez Polaków malarza, przede wszystkim zaś oddaje charakter i atmosferę domu Jana Matejki w odległym roku 1898. Lektura staje się swoistą podróżą w czasie ukazującą nam wnętrza i otoczenie budynku, które stanowiły tło dla twórczości i życia wybitnego artysty.
W odpisach Sternschussa odnajdujemy subtelne niuanse, ukazujące ducha tamtej epoki. Piękno języka autora sprawia, że czytelnik może niemal poczuć, jak światło słoneczne wpadało przez okna, by rzucać ciepłe refleksy na obrazy mistrza. To właśnie w tym domu Matejko spędzał godziny, tworząc niezapomniane dzieła. Każdy zakamarek domu Jana Matejki zdawał się być nasycony kreatywnością i historią.
Reprint pracy Adolfa Sternschussa staje się mostem między teraźniejszością a przeszłością, pozwalając nam wyobrazić sobie, jak artysta pracował w atelier, jakie przedmioty otaczały go na co dzień i w jaki sposób aranżował przestrzeń mieszkalną. Jest to zarazem swego rodzaju klucz do zrozumienia geniuszu Matejki, ukazujący nam, że nie tylko tajemnicza dla laików istota malarskich płócien, ale również przedmioty życia codziennego wywierały wpływ na twórczość artysty.