Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje setną rocznicę powstania jednej z najważniejszych dwudziestowiecznych grup artystycznych w Polsce. Komitet Paryski, którego członków zwano później kapistami (od skrótu KP), został zawiązany w 1923 roku przez studentów Akademii Stuk Pięknych w Krakowie.
Ich celem były paromiesięczne studia malarstwa w Paryżu. Wyjazd doszedł do skutku we wrześniu 1924 roku i ostatecznie trwał siedem lat. Po powrocie do kraju kapiści zajęli znaczące miejsce w strukturach Związku Zawodowego Artystów Plastyków i byli głównymi inicjatorami powstania ważnego dla popularyzacji sztuki czasopisma „Głos Plastyków”.
Na ekspozycji zaprezentowano przede wszystkim wczesne prace kapistów, dla których zasadniczym zagadnieniem był kolor. Malowali prawie wyłącznie z natury. Ponieważ treść nie była dla nich ważnym elementem, tematyka obrazów ogranicza się do krajobrazu i martwej natury, rzadko portretu.
Wystawie towarzyszy album, który przedstawia dzieje Komitetu Paryskiego, omawia poszczególne grupy dzieł, a także prezentuje 37 prac kapistów, które można podziwiać na wystawie. Szczególnym dopełnieniem są zdjęcia ekspozycji.
Dodatkowe informacje
- Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
- ISBN: 978-83-7581-471-2
- Rok wydania: 2024
- Oprawa: miękka
- Format: 240 x 300 mm
- Liczba stron: 68
- Wersja językowa: polsko-angielska
Kapiści. Sto lat!