120,00 zł

Dodatkowe informacje

  • Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • ISBN: 978-83-7581-428-6
  • Rok wydania: 2023
  • Oprawa: twarda
  • Format: 240 x 300
  • Liczba stron: 416
  • Wersja językowa: polsko-angielska

Redakcja/Edited by Piotr Juszkiewicz, Andrzej Szczerski

Nowy początek. Modernizm w II RP

A New Beginning. Modernism in the Second Polish Republic

W latach 1918–1939, po okresie zaborów, Polska znów cieszyła się niepodległością. Odrodzenie się po I wojnie światowej w dużej mierze otworzyło nowy rozdział jej dziejów, integralnie związany z hasłami nowoczesności. Młode państwo, aspirujące do znalezienia się wśród najbardziej rozwiniętych krajów Europy, dążyło do ukształtowania się na nowo, łącząc uniwersalne tendencje modernistyczne z lokalną specyfiką i odrębnością.

Katalog „Nowy początek. Modernizm w II RP” prezentuje pierwszą falę modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym. W ośmiu esejach omówiono podstawy i przejawy nowych trendów m.in. w architekturze, sztuce religijnej, fotografii czy stylu życia. Ilustrujący omawiane zagadnienia obszerny album jest podzielony tematycznie na cztery części – przedstawia artystyczne wizje krytyki ówczesnej rzeczywistości; poszukiwania dróg odnowienia sztuki, m.in. przez odwołania do sztuki ludowej, twórczości dzieci czy wierzeń i praktyk ezoterycznych; sposoby realizacji haseł modernizacyjnych w różnych dziedzinach sztuki i życia oraz istotne cele polskiego modernizmu, wynikające z odzyskanej niepodległości i zastanej sytuacji społecznej i gospodarczej.

Publikacja towarzyszy wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” – drugiej w serii „4 x nowoczesność”, przedstawiającej różnorodne interpretacje „nowoczesności” w czterech okresach historii Polski w XX i XXI wieku.

CZYTAJ O WYSTAWIE