Muzeum Książąt Czartoryskich to nie tylko „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Przypomina o tym najnowsza ekspozycja stała w Muzeum Narodowym w Krakowie. W odnowionych salach Klasztorka, od 1876 roku mieszczącego kolekcję Izabeli Czartoryskiej wzbogacaną przez jej potomków, można podziwiać niesamowity zbiór narodowych i historycznych pamiątek, przeniesionych tu z rezydencji w Puławach i Paryżu, ale wyeksponowanych w nowy sposób, usystematyzowanych i podzielonych na wątki tematyczne.
Wśród zgromadzonych w Klasztorku przedmiotów (dzieł malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego, uzbrojenia) znajdziemy te należące według tradycji do znanych postaci – Szekspira, Woltera, Rousseau, Napoleona i wielu innych.
Poznanie zamkniętej w Klasztorku bogatej i różnorodnej kolekcji ułatwia katalog, który nie tylko przybliża jej historię czy jest bogato ilustrowanym wykazem należących do niej dzieł, ale też – na podstawie szeroko zakrojonych badań proweniencyjnych – wyjaśnia rzeczywiste dzieje muzealiów, weryfikuje muzealne legendy, a ponadto porusza kwestię kopii i falsyfikatów, zazwyczaj wstydliwie ukrywanych w muzealnych magazynach.