99,00 zł
notifications Powiadom mnie

Dodatkowe informacje

  • Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • ISBN: 978-83-7581-419-4
  • Rok wydania: 2023
  • Oprawa: zintegrowana
  • Format: 240 x 300
  • Liczba stron: 192
  • Wersja językowa: polsko-angielska

Łempicka

Wystawa dzieł i zdjęć Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie stała się okazją do wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek dwudziestego wieku oraz konfrontacji autokreacji artystki przed obiektywem z jej wizją malarską.

Dopełnieniem wystawy jest wyjątkowy album. Jego pierwszą bohaterką jest Tamara Łempicka, o której opowiadają jej wnuczka Victoria i prawnuczka Marisa, wzbogacając swe wspomnienia wieloma zdjęciami z rodzinnego archiwum.

Łempicka – katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie

Drugą bohaterką prezentowanego wydawnictwa jest krakowska wystawa poświęcona Łempickiej. Na kolejnych stronach albumu ze znawstwem oprowadza po niej kurator Światosław Lenartowicz. Oprócz fotografii wszystkich prezentowanych na wystawie dzieł Tamary Łempickiej, w katalogu znalazły się też projekty i zdjęcia samej ekspozycji.

Prace Tamary Łempickiej, które publiczność mogła podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie, to ponad trzydzieści obrazów będących częścią zarówno kolekcji muzealnych, jak i prywatnych zbiorów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Fenomen Tamary Łempickiej – nie tylko art déco

Choć Tamara Łempicka na trwałe zapisała się na kartach historii sztuki dzięki wybitnym aktom, które są dziś malarskim synonimem epoki art déco, fenomen jej twórczości sięga dużo dalej poza uwielbiany przez pop kulturę Autoportret w zielonym Bugatti. Przemyślana selekcja dzieł Łempickiej w prezentowanym albumie pozwala na śledzenie ewolucji stylu artystki od lat dwudziestych aż po lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku.

Wśród nich znajdują się doskonale rozpoznawalne nie tylko przez wielbicieli sztuki portrety, martwe natury, ale także mniej znane prace Łempickiej z późniejszych lat twórczości. Katalog to znakomita sposobność do bliższego poznania jej eksperymentalnych dzieł abstrakcyjnych. Warto zauważyć, iż obrazy impresjonistyczne z lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych XX wieku powstały z zastosowaniem interesującej techniki malowania szpachlą.

CZYTAJ O WYSTAWIE

Zobacz również