34,00 zł
notifications Powiadom mnie

Dodatkowe informacje

  • Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • ISBN: 978-83-7581-401-9
  • Rok wydania: 2022
  • Oprawa: twarda
  • Format: 225 x 225
  • Liczba stron: 56
  • Wersja językowa: polska

Agnieszka Gąsienica-Giewont

Pan Karol i jego "Atma"

„Pan Karol i jego »Atma«" to nie tylko bogato ilustrowany przewodnik po muzealnych wnętrzach. To przede wszystkim przeznaczona specjalnie dla młodszych czytelników opowieść o kompozytorze i jego domu, przedstawiająca biografię Karola Szymanowskiego i historię willi „Atma" w Zakopanem. Losy człowieka i budynku splatały się w latach 1930-1935 - artysta wypełniał to miejsce muzyką, spotykał się tu z bliskimi i przyjaciółmi, a podhalański folklor inspirował jego twórczość. Książka odpowiada też na najczęstsze pytania zadawane przez dzieci podczas wizyty w „Atmie".

Pan Karol i jego zakopiańska willa

Willa “Atma” stanowiła pierwotnie góralską chatę, w której po przebudowie w 1926 roku zdecydował się zamieszkać Pan Karol - czyli słynny Karol Szymanowski - w zbawiennym dla jego zdrowia, górskim klimacie.

Willa “Atma” znana jest dziś jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. W latach siedemdziesiątych XX wieku przestrzeń wewnątrz zabytkowego budynku została starannie przystosowana do celów wystawienniczych. Chociaż niestety meble z czasów, gdy mieszkał w niej sławny kompozytor, nie przetrwały - twórcy i organizatorzy Muzeum z sukcesem nadali wnętrzom wygląd charakterystyczny dla lat trzydziestych XX wieku.

Cenne wskazówki odnośnie ówczesnej aranżacji znaleziono w opisach samego artysty, zawartych w jego listach do bliskich. Okazały się one nieocenionym źródłem informacji, pozwalającym na odtworzenie atmosfery tamtych czasów.

„Pan Karol i jego »Atma«" to przystępna publikacja edukacyjna, która w angażujący sposób przybliża dzieciom postać jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów okresu Młodej Polski.