179,00 zł

Dodatkowe informacje

  • Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • ISBN: 978-83-7581-346-3
  • Rok wydania: 2022
  • Oprawa: twarda
  • Format: 240 x 300
  • Liczba stron: 600
  • Wersja językowa: polsko-angielska

Lucyna Lencznarowicz, Danuta Godyń

Miniatury artystów polskich i obcych w Polsce działających

Miniatures by Polish Artists and by Foreign Artists Active in Poland

Dwujęzyczny katalog przedstawia kolekcję miniatur polskich w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz zarys dziejów tego zbioru. Publikacja zawiera esej wstępny – ilustrowany archiwalnymi fotografiami, część katalogową – z reprodukcjami 430 miniatur z towarzyszącymi notami i glossami, a także fotografie wybranych sygnatur. Cennym uzupełnieniem publikacji są biogramy prezentowanych twórców, obszerna bibliografia, wykaz wystaw oraz indeks osobowy.

Oryginalny album dla miłośników sztuki i historii mody

Albumowy format publikacji, atrakcyjna szata graficzna i wysokiej jakości fotografie zachęcają do zapoznania się z tymi niezwykle urokliwymi pracami. Każdy szczegół, zarówno wizualny, jak i merytoryczny, został dokładnie przemyślany i starannie opracowany, co sprawia, że książka jest gratką dla miłośników malarstwa oraz historii mody.

Propozycja wydawnicza poświęcona miniaturom w postaci katalogu jest nie tylko źródłem unikatowej wiedzy, ale także inspiracją do dalszych badań oraz eksploracji takiej formy twórczego wyrazu. To znakomita pozycja dla wszystkich, którzy pragną zagłębić się w fascynujący świat miniatur artystycznych.

Miniatury polskich i zagranicznych twórców – katalog kolekcji MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie może poszczycić się bogatą kolekcją obfitującą w około 1100 miniatur. Mają one przede wszystkim charakter portretowy i zostały stworzone zarówno przez polskich, jak i europejskich artystów. Ta dziedzina malarstwa przeżywała swój renesans w XVIII i XIX wieku. Wśród najcenniejszych eksponatów z tego okresu wyróżniają się dzieła Wincentego Lesseura, Stanisława Marszałkiewicza czy Józefa Sonntaga. Zbiór uświetniają miniatury reprezentujące szkołę angielską, francuską, niemiecką, austriacką i włoską.

Lucyna Lencznarowicz i Danuta Godyń, fascynatki miniatur i autorki katalogu, przybliżają ów niepowtarzalny rodzaj sztuki szerszej publiczności i zachęcają, by odkrywać piękno, ale także historię oraz kontekst, w jakim powstawały wizerunki.